fbpx

Apie tai, kad kamino valymas yra svarbus „viena ausimi“ yra girdėję tikrai visi namų šeimininkai. Tačiau daugelis numoja ranka ir imasi valymo tik tada, kai jau prispaudžia reikalas, pavyzdžiui, dingsta trauka. 

Visgi priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento atstovai ar tiesiog mūsų gaisrininkai, siūlo valymo imtis ne tik iš ekonominių paskatų (kad katilas efektyviau šildytų), bet ir dėl savęs ir namų saugumo.

Statistika – negailestinga. Per pirmus 2021 metų mėnesius (sausis-vasaris) Lietuvoje kilo 1454 gaisrai. Pagrindinės šių gaisrų priežastys – krosnių, židinių bei dūmtraukių įrengimo ir jų eksploatavimo reikalavimų pažeidimai bei gedimai (36 proc.). 

Vienuolika gyventojų žuvo dėl krosnių, židinių bei dūmtraukių įrengimo ir eksploatavimo reikalavimų pažeidimų bei gedimų (iš visų 29 žuvusių). 149 gaisrai kilo dėl užsidegusių suodžių individualiųjų gyvenamųjų namų dūmtraukiuose.

Taigi, statistikos viršuje viskas kas susiję su kaminais, katilais ir suodžiais. O ją būtų galima tikrai stipriai pakeisti, jei kamino valymo svarba nebūtų ignoruojama. 

kamino valymas

Kodėl reikia valyti kaminus?

Kamino valymas yra būtinas siekiant pašalinti suodžius, purvą, šiukšles ir susikaupusį kreozotą iš kamino įdėklo, pakuros, dūmų kameros ir sklendės. Kasmetinis valymas padeda apsaugoti namus ir namiškius nuo gaisro ar apsinuodijimo, o tuo pačiu ir sutaupyti pinigų, nes katilas veikia efektyviau. 

Tam, kad būtų lengviau suprasti, kodėl reikia valyti kaminą, būtina žinoti nuo ko jį reikia valyti, kas yra tas purvas, kurį reikia pašalinti.

Kamino valymas – kreozitas

Pirmiausia, tai suodžiai arba kreozotas. Kreozotas yra labai degi medžiaga, susidaranti kamino viduje dėl degančios medienos. Kreozoto kaupimosi greitis gali būti didesnis, jei turite netinkamai veikiantį šildymo katilą. Tai tai pat priklauso nuo to, ką kūrenate.

Skirtingos medienos rūšys degdamos išskiria skirtingą kreozoto kiekį. Pušis greitai kaupia kreozotą, todėl jos reikėtų vengti kaip pagrindinės medienos šildymui. 

Kreozotas yra degi medžiaga, todėl didelis jos kiekis kamine gali sukelti kamino gaisrą. Kamino gaisras gali rusenti ilgai, pasiekti aukštas temperatūras ir taip pažeisti kamino struktūrą. Pažeidus kaminą, kyla pavojus, jog ugnis gali išplisti ir sudeginti visus namus. 

kamino žemėlapis

Užsikimšęs kaminas

Antra, kaminas dažnai yra užkišamas šiukšlėmis iš viršaus, t.y. iš išorės. Vėjo atnešti lapai, paukščių sukami lizdai, vabzdžių įsikūrimas – visa tai trukdo dūmams pasišalinti kaminu. 

Tiek besikaupiantys suodžiai, tiek šiukšlės blogina dūmų pasišalinimą, mažina trauką. Dėl to dūmai gali pradėti skverbtis į namus. Nors patys dūmai nėra itin pavojingi, ypač nedidelis jų kiekis, tačiau jie gali dirginti kvėpavimo takus, sukelti alergiją, ypač paveikia mažus vaikus. Tuo pačiu dūmai įsigeria į drabužius, baldus ir palieka nemalonų kvapą. 

Ten kur prasiskverbia dūmai, ten gali ir anglies monoksidas arba smalkės. Tai bekvapės, bespalvės dujos, kurios yra mirtinos. Specialistai rekomenduoja namuose įrengti anglies monoksido detektorių, kad namiškiai būtų apsaugoti. Dūmų detektorius jau kuris laikas yra privalomas visuose namuose, net ir butuose su centriniu šildymu.

kamino švara

Taigi, apibendrinkime, kodėl reikia kasmet valyti kaminą?

  • Kūrenant medieną, ant kamino sienelių nusėda kreozotas, didelis jo kiekis gali baigti kamino gaisru. 
  • Nevalytas kaminas mažina trauką, šildymo katilas veikia neefektyviai. 
  • Užsikimšus kaminui didėja tikimybė apsinuodyti dūmais ar anglies monoksidu.

Kas kiek laiko reikalingas kamino valymas?

Specialistai rekomenduoja kaminą valyti kartą per metus, po šildymo sezono pabaigos arba prieš pat jo pradžią. Kūrenant medieną, gali tekti valyti ir dažniau – kas ketvirtį. Tuo tarpu kūrenant dujomis valymas atrodytų nėra būtinas, nes kreozotas nesikaupia. Tačiau čia yra vienas didelis „bet“.

Kamino valymas nėra vien tik fizinis šiukšlių išvalymas iš kamino. Tai tuo pačiu vyksta ir kamino patikrinimas. Išvalius kaminą gerai matomi visi įtrūkimai, pažeidimai ir galimai pavojingos vietos.

Laiku pastebėjus pažeidimus ir juos įvertinus, galima imtis veiksmų ir užkirsti kelią tolesniems kamino pažeidimams. Štai todėl kamino valymas aktualus visiems, nepriklausomai nuo to, kokiu kuru apšildomi namai.

kaminų valymas

Ženklai, rodantys, jog kamino valymas turi būti atliktas nedelsiant

Kaip minėjome, kaminą reikia valyti kas metai, tačiau jei pastebite vieną iš šių ženklų, tai reiškia, jog šildymo sezono pabaigos laukti nebegalima, reikia kviesti kaminkrėtį nedelsiant.

  • Sumažėjusi trauka,
  • Katilas sunkiai kuriasi, mediena ar kitas kuras nesudega iki galo,
  • Namuose jaučiamas dūmų kvapas,
  • Įsijungė anglies monoksido įspėjamasis detektorius,
  • Įtariate, jog kamine lizdą suka paukščiai arba vabzdžiai.

Kamino gaisro požymiai

Kuomet kamine užsidega suodžiai, būnant namuose galima girdėti stiprų ūžesį. Iš kamino matosi lekiančios žiežirbos ar net liepsnos liežuviai. Suodžiai nevalytuose kaminuose dažniausiai užsidega vėjuotą dieną, nes gauna daugiau deguonies degimui ir yra didesnė trauka. Dažnai nuo užsidegusio kamino ar netvarkingos krosnies gali užsiliepsnoti stogas ar netgi sudegti visas namas.

Jeigu įtariate ar supratote, kad prasideda kamino gaisras, kuo skubiau išjunkite katilą ar krosnį, sandariai uždarykite krosnies ir peleninės dureles, kad nebūtų traukos ir ugnis negautų deguonies dar didesniam degimui ir nedelsiant kvieskite ugniagesius.

kamino gaisras

Netinkama kamino priežiūra gali užtraukti baudą

Nors atrodytų, jog kamino priežiūra turėtų būti pačių namų savininkų interesas, nes nuo to priklauso namo gyventojų saugumas, tačiau kartais tenka imtis ir griežtesnių priemonių priežiūrai užtikrinti. Pavyzdžiui, baudų.

Kamino valymas yra priešgaisrinės saugos reikalavimų dalis, o numatytų reikalavimų nesilaikymas užtraukia administracinę atsakomybę, yra taikomos baudos. Priešgaisrinės saugos departamentas atlieka atsitiktinius patikrinimus, užtikrinti, jog gyventojų kaminai paruošti šildymo sezonui.

Kamino valymas patiems ar kviesti kaminkrėtį?

Patys kaminkrėčiai teigia, jog jų darbas yra sunkus ir sudėtingas. Jis reikalauja ne tik fizinių jėgų, tačiau ir žinių, patirties bei įrankių, todėl kaina už valyma gali būti ir nemenka. Tai ne šiaip valymas, nuo kamino valymo priklauso ir tai ar namai bus saugūs.

Kaminui valyti rekomenduojama kviestis specialistą. Tam yra kelios priežastys:

  • Kaminkrėtys turi visus reikiamus įrankius ir priemones kamino valymui.
  • Kaminkrėtys žino visus kamino valymo niuansus, žino konstrukcijų silpnas vietas – sukaupta patirtis leidžia geriau atlikti darbą.
  • Specialistai turi saugos priemones, kad galėtų saugiai dirbti ant stogo bei apsisaugotų nuo nešvarumų ir pavojingų medžiagų kamine. 
  • Kaminkrėčiai atlieka ir kamino inspekciją, įvertina kamino būklę, pastebi įtrūkimus ir pažeidimus. 

Nors daug žmonių kaminus valo ir patys, tačiau tai nėra saugu ir neturint patirties, negalite žinoti ar kaminas išvalytas teisingai. Kaip jau nekartą minėjome, nuo kamino švaros priklauso namo saugumas, tad šioje vietoje tikrai nereikėtų taupyti, o geriau pasikviesti kaminkrėtį už prieinamą kainą.

Leave a comment

Call Now Button